Jak obliczyć oprocentowanie lokaty

Jak obliczyć oprocentowanie lokaty

Lokata bankowa
Jak obliczyć oprocentowanie lokaty
Jak obliczyć oprocentowanie lokaty

Jak obliczyć oprocentowanie lokaty

 

Lokata bankowa

O tym jak obliczyć odsetki od lokaty informuje nas kalkulator lokat bankowych lub inaczej kalkulator odsetek od lokat.

Jest to narzędzie, w którym po wpisaniu w odpowiednie pola formularza danych takich jak: kwota lokaty, okres na jaki dokonujemy depozytu oraz oprocentowanie lokaty, otrzymujemy odpowiedź na pytanie „ile zarobię na lokacie?„. Kalkulator odsetek bankowych znajdziesz tutaj.

Obliczając zysk z lokaty należy pamiętać, że jest on pomniejszony o tzw. podatek Belki, który wynosi 19% od zysku z lokaty.
A oto najlepsze lokaty dostępne na rynku produktów bankowych:

  1. Lokata Happy – oferowana przez Idea Bank – oprocentowanie 4% ws kali roku przy lokatach jedno- lub dwumiesięcznych – czytaj więcej
  2. Lokata z rachunkiem oszczędnościowo – rozliczeniowym w mBanku – oprocentowanie 3,5%czytaj więcej
  3. Lokata na start w PlusBanku dla nowych klientów – oprocentowanie 4% – czytaj więcej

 

Do mniej popularnych / znanych produktów bankowych o charakterze lokaty zalicza się też lokatę strukturyzowaną oraz overnight.

Lokata strukturyzowana

(czasem nazywana inwestycyjną) to produkt bankowy złożony z co najmniej dwóch instrumentów finansowych, które można podzielić na 2 grupy:
część oszczędnościową oraz część inwestycyjną.
Większa część kapitału (zwykle od 70% do 95%) lokowana jest w bezpiecznych instrumentach (np. obligacje skarbowe), a pozostała część jest inwestowana w produkty finansowe o wyższym możliwym zysku, co wiąże się z wyższym ryzykiem.
Część „bezpieczna” lokaty ma za zadanie ochronić nasz kapitał w całości lub pewnej określonej części, natomiast część inwestycyjna służy do osiągnięcia zakładanego zysku. W przypadku lokat strukturyzowanych można być pewnym, że w momencie gdy „coś pójdzie nie tak” odzyska się choć część środków. Prawdopodobieństwo zysku znacząco wzrasta, jeżeli inwestor ma wiedzę lub/i doświadczenie w inwestowaniu w instrumenty finansowe oferowane w ramach lokaty strukturyzowanej.

Produkt bankowy tego rodzaju oferowany jest np. przez BZ WBK.

 

Lokata overnight

to depozyt bankowy zakładany na jeden „dzień”, czyli inaczej lokata jednodniowa. Otwierana jest po południu dnia pierwszego i trwa do godzin porannych kolejnego dnia roboczego. To wygodne rozwiązanie dla klienta banku, ponieważ w swoich godzinach pracy może korzystać ze swych środków  dostępnych na rachunku bieżącym a po południu są one przekazywane na lokatę overnight.

Lokaty overnight są w ofercie Idea Banku, natomiast ważnym jest fakt, że są one zakładane dla sum rzędu kilkudziesięciu tys. zł.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *